Billedgalleri
Guide til NVivo 11 til Mac Af Anne Skorkjær Binderkrantz
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Emne: Informationsteknologi
Forfattere Anne Skorkjær Binderkrantz, Lotte Bøgh Andersen og Anne Mette Kjeldsen
Forlag Hans Reitzels Forlag
Udgave 1
ISBN 9788741265667
Sprog Dansk
Originalsprog dank
Sider 150
Udgivelsesdato 15-08-2016
Format Hæftet
EAN nr. 9788741265667
Varegruppe Samfund div.
Højde/Dybde (mm) 10
Bredde (mm) 174
Længde (mm) 246
Vægt (g) 306
NVivo er et af de bedste programmer til at systematisere kvalitative undersøgelser. Denne guide er en ”hands on”-introduktion til NVivo 11, som fører læseren gennem de mest anvendte funktioner i programmet og giver de nødvendige redskaber til at lave systematiske analyser af bl.a. interview og dokumentarisk materiale.
På bogens hjemmeside på hansreitzel.dk kan man finde øvelsesmaterialer i form af interview og dokumenter, der kan bruges til praktiske øvelser sammen med bogen.
Lotte Bøgh Andersen, Anne Skorkjær Binderkrantz og Anne Mette Kjeldsen er ansat ved Institut for Statskundskab, Aarhus Universitet. De anvender selv kvalitativ metode i deres forskning og har i en årrække undervist i brugen af NVivo.
Denne version af bogen er til Mac-brugere.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 23.4.2025 kl. 21:12 ・ Annonce-ID: 9343998