200 kr.

Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
I fin stand.
Sender gerne, blot modtager betaler portoen.
1. Giganternes fald
2. Verdens vinter
3. På kanten af evigheden
Beskrivelse:
I Century trilogien tager Ken Follett læseren med på en historisk rejse igennem 1900-tallet, hvor vi følger 5 familiers liv og skæbne, igennem de store historiske begivenheder.
Det er 1. verdenskrig der danner centrum for begivenhederne i den første bog - Giganternes fald. Ken Follett kommer omkring de vigtige historiske begivenheder, og berører både det politiske, krigen, revolutionen, kærligheden og længslen.
I bog nummer 2 - Verdens Vinter, er vi historisk nået til Depressionen i 1930’erne og 2. verdenskrig. Vores hovedpersoner er naturligvis blevet ældre, og vi følger dem og deres børn i deres forsøg på at navigere igennem den hårde tid. Der kæmpes for demokratiet og kærligheden i denne episke fortælling.
I den sidste bog i serien - På kanten af evigheden, følger vi børnebørnene af personerne fra den første bog. Vi er nået til den kolde krig, Cuba krisen, og rock ’n ’roll tiden i 1960’erne. Vi er handlingsmæssigt med frem til Berlinmurens fald i 1989.
Romanerne er omfangsrige og detaljerede, men samtidig raffinerede og medrivende og læseren har en spændende rejse foran sig.
Søgeord: superbøger bog bøger roman børnebøger børnebog ungdomsbog ungdomsbøger fantasy science fiction sci-fi horror gys sci fi
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indSidst redigeret: 22.4.2025 kl. 16:32 ・ Annonce-ID: 9312038