Billedgalleri
Der Film Das Boot - Ein Journal af Lothar-Günther Buchheim -
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Der Film Das Boot - Ein Journal
af Lothar-Günther Buchheim
Fin stand. Se billeder.
Forfatteren og “hans” film:
En overbevisende billed- og tekstdokumentation.
Journalen om et eventyr
Filmen Das Boot om de tyske ubåde under Anden Verdenskrig, baseret på den navngivne roman af Lothar-Günther Buchheim, var den hidtil dyreste film, der var blevet optaget i Tyskland. Og det var den første film, der seriøst forsøgte at konkurrere med de store, succesfulde amerikanske film.
Bogen til filmen Das Boot skrevet af romanens forfatter. Fascineret – begejstret og forarget på samme tid – fulgte Lothar-Günther Buchheim gennem alle årene, fra de første kontraktforhandlinger og tilblivelsen af manuskriptet til klipningen af de sidste filmruller, hvordan hans roman blev til film.
Hans konfrontation med den naturtro gengivelse af ubåden, eventyrene ved udendørsoptagelserne, hans skrupler og betænkeligheder ved skabelsen af en ny filmisk virkelighed, beskrivelsen af de mange tricks – gribende detaljer om filmatiseringen af en bestseller.
Overalt var Buchheim til stede med sit kamera og sin notesbog. Igen og igen sammenlignede han filmfotos med sine egne optagelser fra krigen. Intet undslap ham og hans kamera. Over 250 illustrationer, delvist i farver, og mange dokumenter (breve, interviews, dagbogsoptegnelser m.m.) viste, hvad der foregik bag kulisserne. En bog, der er lige så enestående som filmen.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 21.4.2025 kl. 15:58 ・ Annonce-ID: 9277621