Billedgalleri
Kina, antik Luohan, stående figur, Qing Dynastiet, H 49 cm
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Fantastisk flot kinesisk, antik “Laughing Buddha” fremstillet i hvid, glaseret porcelæn med de klassiske kinesiske kejserlige farver:
Figuren er en stående Luohan ”Buddha” med en højde på 49 cm, en bredde på 26 cm, en dybde på 16 cm og en vægt på 6,1 kg. Stemplet med ”30” mærker under soklen og farvekode for ægthed. Antages at være fremstillet under Qing Dynastiet (1644-1911) slutning, eller i Republikkens periode. Hjembragt fra et ophold i Beijing i 1992 og et køb i Friendsship butikken. Ved køb her er man sikker på at varen er ægte. Figuren er fejlfri.
Fra d. 9. århundrede berettes, at munken Luohan, som vi i dag kender navnet på, ift. fortællingen, var en væsentlig del af buddhismen og en indfødt i Fenghua, med navnet Qieci, og som fremstilles kærligt og munter, beskytter af de svage, syge og børnene, visdom, et godt og langt liv mm. Munken er inkarnationen af Matreiya, Den fremtidige Buddha, og Luohan benævnes også med navnet Daduzi, ”manden med den store mave” i kinesisk folklore.
Luohan er derfor ikke Buddha, men munken, der videreformidler buddhismens lære. Figuren viser tegnene for rigdom, godt helbred og et lykkeligt liv i sin udsmykning. Den stående figur med kun et barn er symbolet på rigdom og styrke.
Figuren optræder overalt i det kinesiske dagligliv, lige fra hjemmene til butikkerne og templerne og er omfattet af en række spirituelle regler med hensyn til placering for at give mest rigdom, lykke, et langt liv til alle, der møder den, når de træder ind i Feng Shui, de kinesiske hjem, butikkerne og templerne.
Figuren kan sendes i DK med GLS, forsikret mod at køber betaler emballage og fragt med 100 kr.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 18.4.2025 kl. 19:24 ・ Annonce-ID: 9183951