Billedgalleri
Winga 25 fod
Winga25 klar til nye eventyr
1974
25 fod
Indenbords
6
Pris
85.000 kr.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indKontakt
Beskrivelse
Kom forbi og vi tager en tur på sundet.
Specifikationer
- Stand
- Brugt
- Mærke
- Winga
- Model
- 25 fod
- Modelår
- 1974
- Type
- Sejlbåd/Motorsejler
- Drivmiddel
- Diesel
- Motor inkluderet
- Ja
- Motorstørrelse
- 18.0 hk
- Motorfabrikant
- Volvo Penta
- Motortype
- Indenbords
- Tophastighed
- 7 knop
- Skrogmateriale
- Glasfiber
- Vægt
- 2.500 kg
- Længde i fod
- 25 fod
- Dybgang
- 80 cm
- Bredde
- 280 cm
- Siddepladser
- 6
- Sovepladser
- 5
- Farve
- hvid
- Båden ligger i
- Danmark
Udstyr
Winga 25 motorsejler, årg. 1974, 25 fod, 4 sovepladser, glasfiber, 18 hk, stærk Volvo Penta, diesel, indenbordsmotor, hvert år service i Helsingborg Sverige, perfekt stand, kun sejlet med Biodiesel de sidste år, motorårgang 2002, bredde (m) 2,8, dybde (m) 0,8, 2500 kg hjemhavn Vedbæk. Da motor blev skiftet i 2002 kom der også ny gearkasse, skrueaksel, og skrue på. Jeg har så været det meste igennem, så båden nu står fuldstændig køreklar med ny special syet kaleche med ekstra ståhøjde og side-vinduer for lettere adgang, og mulighed for at fiske i regnvejr (pris ca 20.000kr). tank og brændstof system renset, Der er installeret 10 kw varme på motor (ca 12.000kr) med udblæsning i forkahyt, styrehus (2 stk), og i agterkahyt, dette forlænger sæson til hele året. Der er nyere trykvandssystem (koldt) med fodpumpe ved køkkenvask, køleskab til 220/12volt og gas. Båden har søtoilet. Motor har nu maks gået 500 timer, og går fulstændig fantastisk og bruger under 2 liter i timen ved 10 kmt. Båden er udført med 2 strømkredse så man kan slå startbatteriet fra og kun tappe af forbrugsbatteri, der 12-220 volt omformer på 300 watt. Startbatteri 2024, forbrugsbatteri 2025. Ny tankmåler og el display med automatsikringer Der medfølger storsejl og Genual. Der medfølger fishfinder, og alt andet udstyr så man ikke skal købe sig fattig i dette, her kan nævnes ankre, fendere, tovværk, bestik ,rednings- og flydeveste osv. Det er en båd som kan bruges til alt; turbåd, sommerhus, fiskebåd, og så er den rigtig tryg at sejle i med den høje ræling i styrehus, og da den jo har et delvist sejlbåds-skrog går den betydelig bedre i vandet end en ren motorbåd. Vi sejler i alt slags vejr, og 12 - 15 m/s er stadig helt sikkert i alle retninger.
Har lige skåret 10k af prisen. Nu er den ca. 15k under hvad morter og gear-kasse kostede at montere for under 500 timer siden.
Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.