Billedgalleri
PH 2/1 pendel Krom Pendel med mat glas Louis Poulsen
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Mærke: Louis Poulsen
Sælger den denne PH 2/1 Pendel med matglas og hvis stof ledning, fremstår i perfekt stand, uden ridser hakker eller skår, 2.5 mter hvid stof ledning
PRISEN ER FAST OG BUD ØNSKES IKKE
PH 2/1 pendel er medlem af 3-skærmsfamilien, der i dag tæller 20 lamper, heraf 3 til udendørs brug. Poul Henningsen designede 3-skærmssystemet allerede i 1925-1926, hvor PH i samarbejde med Louis Poulsen tegnede de første lamper til en udstilling i Paris. Gennem hele sit liv søgte PH at skabe det blændfri lys, rette lyset hen, hvor der var brug for det og skabe bløde skygger. PH designede således ikke blot en lampe, men et helt system, og der blev igennem årene produceret omkring tusind forskellige modeller. PH lampernes numre refererer til skærmstørrelsen. PH 2/1 pendlen består af en overskærm på ca. 20 cm, men her er brugt mellem- og underskærme fra den model, der hed 1/1.
Design: Poul Henningsen.
Materiale: Skærme i mundblæst, hvidt, opalt glas med fatningshus i højglansforkromet aluminium.
Dimension: Diameter 200mm, højde 140mm.
Ledningslængde: 3m
vægt: 1,5 kg
Lyskilde: Max 40W E14
Poul Henningsen (1894-1967). Den mest betydningsfulde belysningsdesigner for Louis Poulsen, og hans ideer ligger til grund for firmaets belysningsfilofi. En kulturpersonlighed, der, foruden lys, bredte sig ud over revy, satire og samfundskritik. Samarbejdet med Louis Poulsen startede i 1925 og fortsatte frem til hans død.
Relaterede produkter
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 4.4.2025 kl. 15:39 ・ Annonce-ID: 8757228