Billedgalleri
Kenneth Grahame: Vinden i piletræerne(Ø)
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Glæd jer til at læse de herlige historier om de fire venner Muldvarp, Rotte, Grævling og Tudse, og deres liv ved flodbredden og i Vildskoven.
En forårsdag beslutter Muldvarp at kravle op ad sin hule for at se på verden. Inden længe møder han Rotte, der inviterer ham ud at sejle på floden. Og snart er de på vej til Tudseborg for at finde ud af, hvad den flyvske Tudse mon har fundet på. Inden længe møder Muldvarp også den kloge grævling, der bor i Vildskoven, hvor farlige væsler og ræve truer. Bogen er inddelt i otte kapitler, der med humor og mystik fortæller om vennernes dramatiske eventyr.
”Vinden i Piletræerne” udkom første gang i 1908 og blev med det samme en bestseller. Det er en tidløs fortælling om loyalitet, venskab, åbenhed og tolerance med masser af plads til tilgivelse.
Bogen kan læses igen og igen, og det er en børnebog, som man aldrig bliver træt af.
Forlag: Carlsen
Udgivelsesår: 2011
Stand: Pænt eksemplar
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 3.4.2025 kl. 22:49 ・ Annonce-ID: 8739981