
Billedgalleri
Augustines Capricer - Svend Leopold 1874-1942
Til salg
250 kr.
Varebeskrivelse
1. udgave og 1. oplag:
Pæn stand (bogen er fra 1924): Inbundet i halvlæder og dekoreret og flerfarvet kartonnage - rig forgyldt rygdekoration - med Baron Paul Düsarts skønne exlibris indsat (se foto 6.) - begge omslag medindbundet (se foto 7. + 8.) - baronen har signeret på side 5 (se foto 7.) - og hilsen på kolofonen - 190 sider - 14x20 cm - Danske Forfatteres Forlag 1924 - Palle Raunkjær - København 1924.
Prisen er fast.
Om forfatteren:
"Svend Leopold var en dansk journalist og forfatter. Han blev født i Hjørring og voksede op i Vejle og København som søn af ejeren af Leopolds Hotel i Hovedvagtsgade.
Han blev i 1894 cand.phil. og debuterede allerede i 1897 med den historiske roman Prinsesse Charlotte (Frederik 7.s mor) efterfulgt bl.a. af Enevold Brandt (1900) om Christian 7.s hofmand, som blev henrettet i 1772 sammen med J.F. Struensee.
Efter flere ophold i Weimar skrev Svend Leopold i 1906 den satiriske roman "Goethes kat" med megen vid og sikker stilsans. Bogen blev hurtigt oversat til tysk. Efter talrige historiske romaner skrev han i 1929 Digteren og Nattergalen, en roman om H.C. Andersens samvær i Weimar med den verdensberømte svenske sangerinde Jenny Lind.
I sine trebindsmemoirer (1927-1928) fortalte Svend Leopold i sin helt egen afbalancerede tone om sine yngre år og rejser, især i Tyskland".
Motivet til baronens exlibris er nok Stenhusets dysse på Mols:
"I det bølgede Mols-landskab, på nordsiden af vejen mellem Torup og Strands, ligger en af de mange velbevarede storstensgrave som findes på Djursland. Den er ikke udgravet, og der kendes ingen fund fra den, så afgravningen, som har frilagt det smukke dyssekammer fra den forseglende gravhøj der oprindeligt omgav kammeret, er sikkert sket for mange år siden. Stenhuset er en af mange fine dysser på Djursland.
En afmærket trampesti leder fra asfaltvejen frem til højen, hvorfra der er en smuk udsigt over det omgivende landskab og hav. Dyssekammeret er af den sene, såkaldte polygonale - dvs. mangekantede - type, som er den yngste dyssetype blandt bondestenalderens mange gravformer.
Mod øst markerer et mellemrum mellem to af dyssens 5 bæresten gangåbningen til den ligeledes stensatte kammergang, hvoraf 4 bæresten stadig står på deres oprindelige plads.
Dækstenen over gangen mangler, men på gravkammeret ligger den stadig. På toppen af dækstenen ses omkring 5 små cirkelrunde fordybninger. Det er kultiske skåltegn som sædvanligvis er blevet tilføjet i bronzealderen.
Fra kammergangen er der bevaret 4 bæresten. Her set fra oven fra toppen af dyssens dæksten.
Man kan sagtens kravle ind i gravkammeret, og kommer der en regnbyge er der fint læ herinde. Mellemrummene mellem både gangens og gravkammerets bæresten har oprindeligt været helt lukket med flade opmurede stenfliser i en såkaldt ”tørmur”. Herved blev gravkammeret fuldstændigt forseglet, og man undgik at jord skred ind i kammeret.
Mod syd er en betagende udsigt over Begtrup Vig.
Uden tørmuren og den omgivende høj får man til gengæld i dag en fin fornemmelse af, hvorledes den 8-10 tons tunge dæksten balancere på kammerets bæresten. Det er ikke underligt, at man tidligere troede, at kun kæmper med overnaturlige kræfter kunne bygge sådanne monumenter, og at der gennem tiden opstod mange sagn og fortællinger om gravhøjenes og dyssernes beboere. Den store dæksten på dyssen har flere indhuggede skålgruber fra bronzealderen. En ting adskiller dog ”Stenhus-dyssen” fra de fleste andre. Dyssekammeret står nærmest på højen, hvorimod de fleste andre er anlagt på mere eller mindre flad mark, hvorover den omsluttende høj blev bygget. Hvis man flugter den nuværende profil af jordhøjen ind over dyssekammeret, vil det ikke dække kammeret helt, så måske har i al fald en del af dækstenen også været synlig allerede da Tragtbægerkulturens første bønder opførte den i bondestenalderen for lidt over 5.000 år siden".
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 28.3.2026 kl. 13:19 ・ Annonce-ID: 8736418



