Billedgalleri
Sociologi og modernitet ; Benny Jacobsen m.fl.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Emne: Samfundsfag
Lidt taske-slid på coveret (se foto). Bogen er pæn og ren indeni. Ekslibris side 2. Hvid label bagpå. Bogen er udgået fra forlaget.
Samfundsudviklingen fra det traditionelle over det moderne til det senmoderne samfund er i ‘Sociologi og modernitet’ belyst af fire kyndige samfundsforskere ud fra hver deres vinkel.
Det omdrejningspunkt, forfatterne har valgt for hvert kapitel, er overordnet brud og kontinuitet i den moderne samfundsudvikling og den dermed sammenhængende identitetsdannelse.
Bogen er tænkt som en grundbog til sociologiske og socialpsykologiske discipliner på de høje niveauer inden for ungdomsuddannelserne samt på de introducerende niveauer inden for de mellemlange og lange videregående uddannelser.
Bogen er dels beregnet til en gennemgang af central sociologisk og social-psykologisk teori og metode i undervisningen, dels som grundlag for videre arbejde med mere afgrænsede sociologiske emner.
Indhold i overskrifter. Se billeder for uddybning:
* Forord
* Hvad er sociologi - en introduktion
* Mennesket i det moderne samfund
* Socialisation i det moderne
* Solidaritet og sammenhængskraft i det moderne velfærdssamfund
* Menneskers identitet: båndet mellem struktur og aktør
* Unikke identiteter og flygtige fællesskaber
* Indeks
Columbus 2014, 2. udgave, digitalt oplæg
Softcover
221 sider
Oprindelig pris kr. 247,-
Vægt: 490 g
Fra ikke-ryger hjem
Vi sender også gerne med DAO, hvis du vil slippe for Fisk&Færdig. Køber betaler
Se også vores andre annoncer på bøger
Giddens Habermas Marx Durkheim Weber Beck postmodernisme selvidentitet værdier senmodernitet Bauman Henrik Dahl Goffman habitus Honneth identitet Lyotard normer Bourdieu Foucault samfundsfag sociologi
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 26.3.2025 kl. 08:13 ・ Annonce-ID: 8504452