Billedgalleri
Pax ikea skab m. tyssedal låger
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - med synlige brugsspor
Dybde: 58 cm
Højde: 236 cm
Bredde: 100 cm
Ikea pax skab, tyssedal låger, 3 hylder, 3 skuffer og et trådnet.
Det har stået i vores soveværelse og senere i vores kælderrum.
Der er følgende skavanker (Se billeder med tilhørenede skavanknummer). Jeg har forsøgt at liste dem fra værste til mindste problem nedenfor:
Samlevejledning:
https://www.ikea.com/pl/pl/assembly_instructions/pax-obudowa-szafy-bialy__AA-1301930-11-2.pdf
1) Bunden er medtaget. Hullet man ser er til justeringsfoden (for at få skabet i vatter) - se step 8 i samlevejledningen (link ovenfor). Måske kan lidt trælim hjælpe og måske er der nogen af jer derude, der har mere styr på, hvordan man kan sikre sig, at det er i orden.
I følge google er det desværre ikke muligt at købe ny bund, eller sokkel, for den sags skyld.
2) Den ene dyvle (de små trædimser) knækkede, da vi skilte det ad. Så der er en halv dyvle i det ene hul, der skal bruges i step 14 i samlevejledningen.
Man kan muligvis bore i hullet så der kan blive plads til en ny dyvle. Ellers kan det nok godt holde uden den ene dyvle.
3) Der er et hul i højre side, da det har været sat sammen med et tilsvarende pax skab. (På billedet er det venstre side, men det er hullet fra det andet pax skab, der allerede er solgt).
Jeg tænker det bør være muligt at dække det til.
4) Den ene side af lågen har en lille ridse, som nok kan gøres pænt med en klat maling
5) Min kæreste havde lidt for meget tøj, og derfor må man leve med et hul mindre, ift. justeringen på skuffehøjden
6) Den ene hylde er godt bøjet, da den har båret tunge bøger. De to andre er også bøjet en smule, men slet ikke i samme grad som den ene.
Ny(e) hyld(er) kan købes via følgende link
https://www.ikea.com/dk/da/p/komplement-hylde-hvid-70277957/#content
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 16.3.2025 kl. 16:05 ・ Annonce-ID: 8221236