Billedgalleri
Festina
Varebeskrivelse
Stand: Helt ny - uåbnet/med prismærke
Køn: Kvinde
Nyt FESTINA F20616/1
Dette smukke og minimalistiske Festina D. Automatic Skeleton 20616/1 dameur er perfekt til dig som ønsker et simpelt, men alligevel mere anderledes og detaljeret udtryk. Her får du et dameur i en smuk rosaguld farve med automatisk uværk, som dermed giver kig ind til urværket.
Uret måler 32,5mm i diameter.
Festina har ligesom mange andre virksomheder i urbranchen rødder i Schweiz. Siden de blev grundlagt i 1902, har de været synonyme med alt, hvad indebærer sans for detaljen og schweizisk kvalitet. I dag er Festina på spanske hænder, og navnet Festina stammer fra det latinske festina lente, der betyder “skynd dig langsomt”. Det er et ordsprog, der kan spores helt tilbage til Kejser Augustus og betyder, at man skal finde den rette balance mellem grundighed og hastighed.
Urværket er automatisk, hvilket betyder at uret ikke har noget batteri. I stedet bruger uret en mekanisme til at holde urværket i gang, når uret bæres på håndleddet.
Rustfrit stål
Uret er udført i rustfrit stål, hvilket garanterer lang holdbarhed og kvalitet.
En lænke er en sammensætning af flere små led, som muliggør justering af størrelsen i forhold til håndledets størrelse. Det er nemt at tilpasse en lænke ved hjælp af værktøj. Lænker kan variere i låsetyper, som sikre at lænken forbliver på plads og løsner sig under brug.
5 ATM / 50 m
Uret er vandtæt til 50 meters dybde (5 ATM). Det betyder, at uret er modstandsdygtigt overfor regnvejr, vask/skyl, og svømning i rent vand. Vi foreslår ikke, at man dykker eller berører urent vand med uret på.
Uret er udstyret med safirglas, der er kendt for sin ekstreme hårdhed og holdbarhed. Safirglasset er den type glas til ure med højst modstandsdygtighed overfor ridser, slid, snavs og fingeraftryk, og så har det høj gennemsigtighed.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 2.3.2025 kl. 18:03 ・ Annonce-ID: 7832500