Billedgalleri
Maison Bass Maniac PJB
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Helt tilbage i midt-90'erne udkom japanske Tune med deres legendariske Bass Maniac elbasser som kort efter blev en stor succes i miljøet for heavyrock, high-tech prog rock, heavy metal og lignende. Dette fordi bassernes slanke og fysisk lette design, forarbejdningen, lyden og spilbarheden var helt unik. Intet af dette ændrede man på da produktionen af Bass Maniac-designet og produktionen senere flyttedes til Korea. Her fik Tunes design nyt liv under navnet Maison.
Denne lækre high tech bass har en helt personlig lyd - bla. fordi P- og J-type pickupperne her er indstøbte, så de opfører sig som helt fri for de elektromekaniske resonancer der kan resultere i "mikrofon-hyl". Den viste bas er så absolut perfekt justeret op; båndene er nivelleret og poleret, pickupperne sidder i helt perfekt højde ift strengene, der ligger meget, meget lavt uden at klirre. Hele vejen igennem er kvaliteten bare i orden; mekanikker, bro og den mekaniske kvalitet er helt i top.
Bassen ledsages af 2 års fri justeringsgaranti efter nærmere aftale. Du kan bese og prøve denne fine Maison skiftevis på Nørrebro (efter aftale) eller i Holbæk-området. Det er bare at ringe og få en nærmere aftale med sælgeren, Peter Rahbek, på tlf 40502080.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 25.4.2025 kl. 23:35 ・ Annonce-ID: 7701185