Billedgalleri
Jóhanna og jeg / Jónína Leósdottir
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
En usandsynlig kærlighedshistorie:
Den islandske statsminister og hendes hustru.
Nr. 1 på islandske bestsellerlister
“Johanna og jeg” er skrevet af Jónína Leósdótti. Hun er i dag gift med Jóhanna Sigurdóttir – den tidligere islandske statsminister under de første kriseår i Island- og ikke mindst verdens første statsoverhoved, der offentlig har stået frem som homoseksuel.
Begge kvinder var gift, da de mødte hinanden første gang i 1983. Ingen af dem havde før været sammen med en kvinde. I mange år blev deres forhold holdt hemmeligt på grund af de betydelige fordomme, der herskede om homoseksuelle i de år i Island.
Men kærligheden sejrede. I 2010 blev de gift – og Johanna blev statsminister og dermed den første statsminister i verden, der stod frem som homoseksuel.
Det er en fantastisk historie – både som egentlig kærlighedshistorie, men selvfølgelig også, fordi den sætter så mange interessante emner i spil: Hvordan man lykkes med et forhold med hele verdens øjne på sig, hvordan man balancerer det personlige og private over for en politisk karriere – og selvfølgelig verdens syn på homoseksuelle ægteskaber. Sender gerne - Hent evt. 2100 Kbh.Ø
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 23.2.2025 kl. 05:58 ・ Annonce-ID: 7578624