Billedgalleri
For han ved ikke hvad han gør - Michael Jeppesen + Rasmus Ugilt
Varebeskrivelse
Fulde titel: "For han ved ikke hvad han gør - Et kærligt portræt af gud":
1. udgave og 1. oplag:
Flot stand: Hæftet med klapomslag - 368 sider - uden tilskrivninger - People's Press 2020.
Prisen er fast.
Beskrivelse:
"Gennem nærlæsning af Bibelen tegnes et portræt af Gud, som viser, at Guds temperament og forhold til mennesket forandrer sig Bibelen igennem. For alle med interesse for religion, teologi, myter og oldtiden.
Gennem fire år har forfatterne Michael Jeppesen og Rasmus Ugilt nærlæst og diskuteret Bibelen i radioprogrammet "Jeppesens Bibelskole". Undervejs er deres fascination af Gud vokset, og projektet er endt i denne bog, som tegner et portræt af Gud, som denne fremstår i Det Gamle og Nye Testamente. Portrættet genfortæller de vigtigste fortællinger og analyserer Guds handlinger og motiver. Læsningen viser, at Gud forandrer sig meget, som Bibelen skrider frem. Forfatternes metode er nærlæsning, analyse og perspektivering til andre tekster.
En vedkommende, interessant og tankevækkende bog. Gud behandles med omsorg og nysgerrighed af de to forfattere, der i veloplagte nedslag genfortæller biblen, så læseren får et overblik over historierne og deres indbyrdes sammenhænge. Bogen holder en let tone, men er analytisk saglig og respektfuld over for emnet".
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 18.2.2025 kl. 17:13 ・ Annonce-ID: 7445489