
Billedgalleri
Peter Brandes: "Det røde lys". Originalt litografi.
Til salg
Fri fragt + Tryg betaling 115 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Peter Brandes: ”Det røde lys”.
.
Peter Brandes blev født 5. marts, 1944 i Assens og døde 4. januar, 2025. Brandes var en markant dansk maler, grafiker, billedhugger og fotograf. Og som så mange fremtrædende danske kunstnere autodidakt. Han fik sit gennembrud ved en udstilling hos Galerie Moderne i Silkeborg (www.galeriemoderne.dk), et af Danmarks største og ældste gallerier af sin art.
Peter Brandes fik en fremtrædende plads i den abstrakte ekspressionismes gennembrud i 1980erne i Danmark. Han forenede spontanitet og klassiske emner fra europæisk kunst, der tjente som afsæt for hans tætte koloristiske og intense billeder. Peter Brandes kunst kredsede ofte om temaer fra kristendommen og den antikke græske mytologi.
”Det røde lys” er originalt litografi, nr. 2/100 og signeret af Peter Brandes. Lys mål 67 x 47 cm. Og rammemål 82 x 62 cm og med passepartout og en gedigen forgyldt træramme.
Som keramiker blev Brandes verdenskendt for sine kolossale keramiske krukker som den næsten 5 m høje krukke ”Maja”, udført til Verdensudstillingen i Sevilla i 1992. ”Roskildekrukkerne” på Hestetorvet i Roskilde er ligeledes hans værk.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 13.2.2025 kl. 15:02 ・ Annonce-ID: 7255618







