Billedgalleri
Palle Sørensen politimorder - Frank Bøgh
Varebeskrivelse
Emne: Historie
1. udgave og 1. oplag:
Pæn stand: Hæftet med klapomslag - 1999 - uden tilskrivninger - EBF 2007.
Prisen er fast.
Beskrivelse:
"Palle Mogens Fogde Sørensen 1927 - 2018 - var en dansk morder, der den 18. september 1965 dræbte fire politibetjente på Amager. Drabene skete i forbindelse med, at han blev stoppet af patruljevogne på vej hjem fra en indbrudsturné med sin kammerat Norman Lee Bune. Palle Sørensen havde da allerede siddet 11 år i fængsel.
De to indbrudstyve blev først stoppet på Amager Strandvej ud for Kastrup Fort af en politibil fra Tårnby politistation, da de kom kørende i Palle Sørensens hvide Simca Versailles. Palle Sørensen, som havde en pistol i et skulderhylster, dræbte de to betjente i patruljevognen, og Norman Lee Bune stak af. Palle Sørensen fortsatte alene i sin bil og blev i Vermlandsgade indhentet af en politibil fra Københavns politi. De to betjente, som ikke kendte til de tidligere drab, blev ligeledes skudt af Palle Sørensen. To af betjentene var 23 år, én var 24 år, og én var 28 år. I forbindelse med drabene affyrede Palle Sørensen i alt 15 skud, hvoraf de 12 ramte ofrene. Efter en intensiv politieftersøgning meldte Palle Sørensen sig selv til politiet. Han blev anholdt og tilstod drabene i et grundlovsforhør.
Under afsoningen i Nyborg Statsfængsel og de mere end ti års isolationsfængsling i Vridsløselille Statsfængsel anmodede han gentagne gange om benådning. Det blev afslået.
Den 26. maj 1995 blev Palle Sørensen overført til fortsat afsoning i åbent fængsel i Sønder Omme og den 17. marts 1997 udstationeret til kriminalforsorgens Pension Lyng i Stakroge. Den 4. maj 1998 blev han, 71 år gammel og efter at have siddet til afsoning i 32 år, 7 måneder og 15 dage, benådet af justitsminister Frank Jensen".
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 18.2.2025 kl. 21:00 ・ Annonce-ID: 671704