Billedgalleri
Garman & Worse - Alexander Kielland (1849-1906) + E. Brandes
Varebeskrivelse
Fulde titel: "Garman & Worse - Skuespil i fire akter":
Indbundet af Danmarks første kvindelige bogbinder - Sophie Christiane Andersen 1870-1926 - hendes svendestykke og præmie er de sidste to fotos - hendes svendestykke er en indbinding af Leonora Christines "Jammersminde" med tilhørende kapsel (bogkassette). For svendestykket modtager hun Københavns Håndværkerforenings diplom og sølvmedalje. Så denne bog der er til salg viser at hun stadig på dette tidspunkt er i lære. SÅ DE SIDSTE TO FOTOS HAR IKKE NOGET MED DENNE BOG AT GØRE.
1. udgave og 1. oplag:
Pæn stand (dog med bogpatina og et diskret stempel på titelblad)): Indbundet senere i et gråt skind og med dekoreret kartonnage (fransk stil) -med flot for- og bagsatspapir som matcher for- og bagperm - tresidet blåt snit (se foto 3.) - med bogmærke af blåt silke (se foto 4.) - 151 sider - indbundet af bogbinder Sophie Andersen i Skindergade 22 (se foto 6) - uden tilskrivninger - Gyldendalske Boghandel 1883.
Prisen er fast.
Beskrivelse:
""Garman & Worse" er en samfundskritisk roman om et norsk handelshus' historie. Romanen tegner et omfattende billede af en kystby i Norge i 1870'erne, hvor industrialiseringen har taget fart og skibsfarten går fra sejl til damp. Klassehadet er for en stund ved at afløse patriarkatet og de økonomiske modsætninger i bysamfundet præger dagligdagen. Det er en rå og realistisk fortælling, der afdækker alle former for magtudnyttelse og undertrykkelse af tjenestefolk og arbejdere.
"Garman & Worse" er Alexander Kiellands første roman og stiller i tråd med 1880'ernes moderne gennembrud spørgsmål ved autoriteternes legitimitet i samfundet og sætter problemer under debat. Alexander Kielland (1849-1906) er en af de mest kendte norske forfattere fra 1800-tallet. Hans mange romaner og noveller er skrevet i en realistisk og samfundskritisk stil og nyder stor anerkendelse også uden for Norges grænser. Han debuterede med "Novelletter" i 1879 men er bedst kendt for slægtsromanen "Garman & Worse" fra 1880".
Bogbinderen:
"Der var engang en kvinde ved navn Sophie Christiane Andersen. Hun blev født 16. juli 1870 i Svendborg som skipperdatter og blev døbt i Sankt Nicolai Kirke. Som 21-årig flytter hun til København og kommer i bogbinderlære hos Jacob Ludvig Flyge, som var en af tidens mest anerkendte bogbindermestre.
I 1894 får den da 24-årige Sophie Christiane Andersen svendebrev som bogbinder – som den allerførste kvinde i Danmark, der var udlært af en laugsmester.
Hendes svendestykke er en indbinding af Leonora Christines "Jammersminde" med tilhørende kapsel (bogkassette). For svendestykket modtager hun Københavns Håndværkerforenings diplom og sølvmedalje. Svendestykket bliver senere udstillet på "Kvindernes Udstilling" i 1895.
Året efter nedsætter hun sig som selvstændig bogbindermester i København, hvor hun også udlærer en kvinde fra værkstedet. Hun dør som 56-årig af brystkræft. Hun var ugift og blev bisat fra Krematoriet på Bispebjerg. Hendes søster, kommunelærerinde Olga Andersen, Svendborg, arvede svendestykket, diplomet og sølvmedaljen og donerede det hele til Svendborg Museum i 1941".
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 21.4.2025 kl. 14:27 ・ Annonce-ID: 6519579