Billedgalleri
Martinus: Den længst levende afgud + 2 mere
Varebeskrivelse
Emne: Religion og teologi
Martinus – 3 småbøger - faksimileudgaver, Martinus, emne: religion, Martinus – 3 småbøger - faksimileudgaver
Alle nedenstående små bøger er stort set uåbnede og meget fine eksemplarer
Den længst levende afgud
Faksimileudgaven er en scannet kopi af 1. udgaven
’Småbog’
Åndsvidenskabsforlaget – 2010
Opr. udgivet 1943 af Livets Bog’s Bureau
Softcover
”I det religiøse liv findes ufærdige og fordømmende moralopfattelser, som ikke harmonerer med sand kristendom. – Livets egen tale er menneskehedens største ”universitet”. – Den autoriserede kristendom kan ikke være fyldestgørende for højintellektuelle mennesker. – Den længst levende afgud er kendetegnet ved, at vi elsker os selv over alt og alle”
Hvad er sandhed?
Faksimileudgaven er en scannet kopi af 1. udgaven
’Småbog’
Åndsvidenskabsforlaget - 2010
Opr. udgivet 1949 af Forlaget Kosmos
Softcover
”Menneskets evne til at tro på religiøse autoriteter aftager. Forholdet til sandheden baseres i stedet mere og mere på fakta, viden og egen erfaring. Om indholdet i begrebet ”Kristi genkomst”.
Mellem to verdensepoker
Faksimileudgaven er en scannet kopi af 1. udgaven
’Småbog’
Åndsvidenskabsforlaget - 2010
Opr. udgivet 1948 af Forlaget Kosmos
Softcover
”Det kristne verdensbilledes konflikt med intellektualiteten. – Hvorfor er der mørke i verden? – Livet selv gør reinkarnation til kendsgerning. – Menneskeheden befinder sig i et kosmisk gigantkredsløbs første mentale ”årstid”, ”vinteren”, og den nuværende mørke skæbnetilstand er et kosmisk ”tøbrud”, fremkaldt af det kosmiske kredsløbs ”forår”.
Sælges kun samlet pris kr. 125
Afhentes på Østerbro
Kontanter foretrækkes
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 13.3.2025 kl. 11:32 ・ Annonce-ID: 6519324