Billedgalleri
’Bornholms Rundkirker’., Erling Haagensen., emne: historie og samfund
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
SENDER GERNE MED GLS/DAO!
’Bornholms Rundkirker’., Erling Haagensen., emne: historie og samfund, Udgivet af Bogans Forlag, 2003. FØRSTEUDGAVE. 135 sider. Illustreret med over 90 sine s/h fotos, tegninger, grafer og andre gengivelser. Softcover.
Bogen er næsten som ny.
Hvad var formålet med de særprægede rundkirker på Bornholm?
En kulegravning af formålet med Bornholms rundkirker - Middelalderens største kompleks. En forklaring som placerer de, som et af de mest spændende og ejendommelige byggerier nogensinde. Om Middelalderens tætte kontakter til Bourgogne og dermed Hugo af Saint Victoire.
Hvorfor er der hulrum dybt under Østerlars? Hvordan kommer Tyge Brahe ind i billedet?
Forfatteren afviser den gængse fortolkning af de bornholmske rundkirker som forsvarsværker og mener i stedet, at de var en del af et stort astronomisk observatorium.
Med udspring i arkitektoniske særtræk i Østerlars Kirke mener forfatteren, at de runde kirker blev skabt til videnskabelig iagttagelse af solens gang. Billeder og farveillustrationer afslører kirkernes sakrale geometri, som forbindes med internationale forhold i 1100-tallet, især den danske involvering i kristningen af venderne på Østersøens sydlige kyster. Der er også fingerpeg mod andre medspillere, som gammel ægyptisk/græsk viden, franske tempelriddere, nordiske ærkebisper, paver og andet godtfolk.
Tempelridderne har altid optaget forfattere og historikere. Ridderordenen har efterladt sig en række bygningsværker især i Middelhavsområdet, men har de også været aktive her i Norden?
Forfatteren gør rede for sin teori om sammenhængen mellem Bornholms rundkirker og ridderordnen.
Forsendelse til GLS-Pakkeshop, kr. 45,-
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 4.5.2025 kl. 14:35 ・ Annonce-ID: 5646692