Billedgalleri
RUCOLA WASABI - 1839, Øko-frø Diplotaxis erucoides
Varebeskrivelse
GOURMET RUCOLA!
Dette er en virkelig interessant rucola-variant med en smag, der overraskende minder om wasabi eller lidt hen ad peberrod. De dybgrønne blade er mere kraftige end konventionel vild rucola og har interessante takkede kanter og er meget krydrede! Høst dine "hotte" babyblade kun 30-35 dage efter såning og server med sushi!
150 FRØ
10 kr plus evt forsendelse 29,- (b-post) SE OGSÅ DE ANDRE SPÆNDENDE FRØSORTER. Frø høstet i 2024, alle med bedste spireevne.
Helt op til 25-30 poser kan sendes sammen for kun 29,- (afhængig selvfølgelig af frøstørrelse)
mobilepay, kontant eller bankoverførsel.
Kan dyrkes i vindueskarmen indendørs om vinteren. Til udendørs sås direkte, i rækker, i veldrænet forberedt jord, et frø ad gangen. En række på én meter burde være tilstrækkelig til at komme i gang. Så 6 mm dybt, 3 cm mellemrum. Rækker 60 cm fra hinanden. Vand med en vandkande med bruser. Spiring tager 7 dage.
Når de er store nok til at klare sig, tyndes ud til ca 20 cm, de udtyndede kan strax bruges i salater. Vand godt i tørt vejr.
Pluk regelmæssigt for flere nye sprøde blade. Ældre blade er sejere og stærkere. Regelmæssig vanding vil forsinke stokløb. Sensommersåninger kan dyrkes gennem vinteren hvis du dækker med cloches/klokker.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 24.4.2025 kl. 22:55 ・ Annonce-ID: 554125