85 kr.

Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
FOR TRYG OG HURTIG HANDEL...RING ELLER SEND SMS TIL: 22969779
SENDER MEGET GERNE MED DAO ELLER GLS ELLER DU KAN HENTE I KBH. NV
- Europas ny virkelighed
Islams magt i fremtidens Europa.
Europa, som vi kender det, vil blive forandret for altid. Det er konsekvensen af, at den muslimske befolkningsandel vil vokse voldsomt. En række europæiske storbyer kan i de kommende årtier få muslimsk flertal.
Islams magt - Europas ny virkelighed viser skarpere og mere konkret, end det hidtil er sket, hvordan islam ændrer de europæiske samfund. Med et væld af eksempler fra Danmark og andre lande beskriver den problemerne: de muslimske parallelsamfund, den tabte tillid, kvindeundertrykkelsen, angrebene på ytringsfrihed og demokrati, kriminalitet og social opløsning, ekstremisme og jødeforfølgelser. Samtidig fremhæver bogen de muslimer, som lægger afstand til disse tendenser.
Islams magt - Europas ny virkelighed punkterer en række myter om islam og muslimers holdninger. Den gør op med fejlslagne ideer om et multikulturelt samfund. Den er et glødende forsvar for Europas oplysningstradition og frihedsværdier. Den afviser muslimske særkrav og insisterer på lige regler og rettigheder for alle. Og den opfordrer til et fælles forsvar for dette, uanset folks baggrund.
JP Forlag - Hæftet og i fin stand - Hilsen fra begge forfattere på friblad
Se evt. mine lignende bøger under:
2400 historie & samfund
Sender gerne med GLS eller dao
Kan evt. bringes i Københavnsområdet for 50,-
Se alle mine annoncer under fanen:
SE SÆLGERS ANDRE ANNONCER
CC C
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indSidst redigeret: 25.3.2025 kl. 17:46 ・ Annonce-ID: 4999269