Billedgalleri
Karaoke-kapitalisme ledelse for mennesker, Jonas Ridderstråle & Kjell A.
Varebeskrivelse
Karaoke-kapitalisme ledelse for mennesker, Jonas Ridderstråle & Kjell A. Nordström, emne: organisation og ledelse, Karaoke kapitalisme -ledelse for mennesker
Hardback med smudsomslag fra Børsens Forlag 1. udgave, 1. oplag fra 2004, 303 sider.
Bogen er i god stand med mindre brugsspor.
"Kjell Nordstrom og Jonas Ridderstråle kalder vores samfund et karaokesamfund. Vi lever i en stor basar, hvor virksomheder imiterer hinanden og kæmper om de samme kunder. Hvor det er prisen, der bestemmer, hvilket mærke vi køber, og hvor vi arbejder mere og mere. Problemet er, at vi har glemt, hvad det hele drejer sig om - nemlig at være os selv. Kun ved at være os selv, opnår vi status og fremgang, det gælder bade på individniveau og på virksomhedsplan.
Vi er alle unikke, og vi har alle talent. Men for at udnytte vores kompetencer skal vi bryde op fra karaokebaren. Vi skal søge usikkerhed frem for sikkerhed, forandring frem for tryghed og innovation frem for imitation, ellers bliver vi blot blege kopier af en original.
Med Karaoke-kapitalisme giver Kjell Nordstrom og Jonas Ridderstrale de etablerede normer et spark, der vil få os til at ændre vores opfattelse af os selv og af det at drive virksomhed. De gør det med så stor indsigt og viden, at vi nødvendigvis må lytte."
SIB 2/2/25
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 18.2.2025 kl. 09:38 ・ Annonce-ID: 491090