Billedgalleri
Frederik og Matilde, Ole Mortensøn, feminisme, kvindefrihed,
Varebeskrivelse
Emne: Samfundsfag
Frederik og Matilde, Ole Mortensøn, emne: historie og samfund, Brugt. ANmelder eksemplar. Fremstår med ganske små brugsspor på hardcover og er som ny indeni. Med anmelder stempel på titelblad. Se alle fotos. Fragt 41kr GLS
Bog, indbundet
Udgivelsesdato:
31-01-2018
Sprog:
Dansk
Sidetal:
347
Kvindebevægelsens og fredsbevægelses pionerer
Tusindvis af mennesker haster hver dag forbi et vejkryds i København ved Rigshospitalet og Fælledparken. Stedet hedder Fredrik Bajers Plads, og i kanten står en sten med et bronzerelief af en skægget mand. Også andre byer har gader opkaldt efter Fredrik Bajer. I dag er navnet Bajer næsten glemt. Hvem var han og hvem var hans kone, Matilde Bajer, som også optræder på stenen i København?
Bogen handler om et ægtepar, som holdt sammen i tykt og tyndt og som sammen fik den største betydning for Danmark og for det samfund, vi lever i den dag i dag.
De grundlagde Dansk Kvindesamfund og Dansk Fredsforening. Og Fredrik modtog Nobels Fredspris – til dato, den eneste dansker, som har modtaget den pris. Matilde blev æresmedlem af Dansk Kvindesamfund.
Da Fredrik og Matilde begyndte deres arbejde for fredssagen og for kvinders ligestilling i samfundet stod de temmelig alene med deres holdninger. De gik forrest i en udvikling, som i løbet af halvtreds år ændrede det politiske billede i Danmark og som førte videre ad fredens vej mod internationalt samarbejde og resulterede i Folkeforbundet og efter Anden Verdenskrig De Forenede Nationer.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 19.4.2025 kl. 08:31 ・ Annonce-ID: 360525