Billedgalleri
Pendel, Frandsen Friis & Moltke FM 1954 pendel sort 41 cm
Varebeskrivelse
Stand: Helt ny - uåbnet/med prismærke
Mærke: Andre mærker
Pendel, Frandsen Friis & Moltke FM 1954 pendel sort 41 cm, ER KØBT PÅ AKTION OG DEN ER HELT NY.
PRISEN ER INCL FRAGT.
NORMAL PRISEN LIGGER SOM DET BILLIGSTE PÅ NETTET TIL CA. 2000 KR. PR. STK.
Der kan vedlægges aktions regning som bevis på det ikke er hælervarer. Kan kontaktes på 26156523 eller på stig.hylle@webspeed.dk
FM1954 pendel.
Design af Friis & Moltke (1954).
Enkelt og tidløst udtryk. Friis & Moltke lamperne er kendt for deres minimalistiske ramme og moderne design. FM-serien kontrasterer smukt tidløshed og rene linjer med moderne materialer, hvilket bidrager til et grafisk og iøjnefaldende look. Lamperne er i stål og har lakerede, flotte og matte overflader, som er skabt til at tåle tidens tand og brug.
FM1954 pendlen blev designet tilbage i 1954 – samme år som tegnestuen Friis & Moltke blev grundlagt – med fokus på enkelhed og funktionalitet. FM1954 pendlen har gennem årene opnået ikon status indenfor dansk design. Med sit enkle og tidløse udtryk er lampen på samme tid både moderne og klassisk og passer perfekt ind i en række rammer – boliger og professionelle.
Dansk design
Produceret i Danmark
Designet af Friis & Moltke
Diameter: 41 cm, Højde 23 cm
Sort
Stofledning
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 22.2.2025 kl. 08:43 ・ Annonce-ID: 351758