Billedgalleri
(1/8)
Flamingoskærer 200 W 1.300 mm / 330 mm -ekstrahol
Til salg6.049 kr.
Beskrivelse
Flamingoskærer 200W 1.300 mm /330mm -ekstraholder , +45 20 78 96 57
info_at_gastroinventar.dk
Mandag – Fredag 9:00 – 16:00
Gunnar clausens vej 60, 8260 Viby
Møde efter aftale
Prisen er inklusiv moms på dba
Leveringstid 2 - 4 hverdage
Tryk på den røde knap "GÅ TIL VAREN" for at se varen på hjemmesiden.
Model GAZELLE 4
Stand Ny
Spænding/frekvens 230 V / 50 Hz
Transformator 40 V / 200 W
Materiale (ramme) Aluminium
Material (skæreflade) Overfladebehandlet strukturkarton
Materiale (varmetråd) Nikkel-kobber-kromlegering
Skærelængde 1,300 mm
Skæredybde 330 mm
Geringsvinkel 0 – 85°
Kapslingsklasse IP68 vandtæt med termosikring
Mål (LxBxH) 170,00 x 87,00 x 12,00 cm
Vægt 18,00 kg
Forsendelsesmål (LxBxH) 170,00 x 44,00 x 17,00 cm
Forsendelsesvægt 20,00 kg
Leveringsoversigt Flamingoskærer GAZELLE 4 5 skæretråde Ekstraholder højre Brugervejledning
SKU: RC10210054
Flamingoskærer – 200 W – 1.300 mm / 330 mm -ekstraholder i højre sideg
Rene snitkanter i isoleringsmaterialet med en skærelængde på 1,300 mm og en skæredybde på 330 mm
Høj præcision takket være føringsskinner, målestreger og justerbar skæredybde
Beskyttet mod dårligt vejr i henhold til kapslingsklasse IP68
Slankt og letvægtigt design der er nemt at transportere
Inkl. 5 stk. varmetråd til flamingo af nikkel-kobber-kromlegering
Praktisk ekstraholder i siden forhindrer at store isoleringsplader rutsjer ud
Professionel flamingoskærer inkl. ekstraholder
Flamingoskæreren GAZELLE 4 fra Pro Bauteam er den perfekte varmtrådsskærer til isolerings- og renoveringsarbejde samt bygningsrestaurering af mellemstore og større objekter. Opnå millimeterpræcis tilskæring af isoleringsplader af flamingo, styrodur eller polystyren. Med en skærelængde på op til 1,300 mm og en skæredybde på op til 330 mm skærer trådskæreren GAZELLE 4 uden problemer selv store isoleringsplader. Denne model har en praktisk ekstraholder i højre side der forhindrer store hårdskumplader i at rutsje ud.
Varmeskærer til flamingo GAZELLE fra Pro Bauteams store udvalg af værktøj
Hvordan skærer man flamingo? Det gør man med denne flamingoskærer som er legende let at betjene. En flamingoskærer kaldes også polystyren-skærer og styroporskærer. Tryk på knappen og den effektive 200-watt-transformer opvarmer skæretråden på få sekunder og giver mulighed for vedvarende drift efter behov. Under skæreprocessen glider en varmetråd til flamingo langs føringsskinnen gennem isoleringsmaterialet, så der opstår lige, glatte og rene snit. Takket være føringsskinnerne, målestregerne og den justerbare skæredybde er det muligt at arbejde millimeterpræcist.
Flamingoskæreren kan også bruges udendørs, f.eks. på en byggeplads, selv under barske vejrforhold. Transformeren med kapslingsklasse IP68 er vandtæt – regn og fugt har ingen chance for at trænge ind. Derudover har flamingoskærer GAZELLE en lav egenvægt der gør den nem at transportere rundt. Efter ønske kan flamingoskæreren monteres på et bord.
Flamingoskæreren leveres inkl. 5 stk. varmetråd til flamingo i en nikkel-kobber-kromlegering. Dette materiale er særligt resistent imod rust og kan tåle høje temperaturer. En varmekniv til flamingo har brug for en høj temperatur for at glide gennem isoleringsmaterialet som var det smør.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 3045415 |
---|---|
Sidst redigeret | 21.2.2025 kl. 11:43 |