Billedgalleri
Der Untergang, instruktør Oliver Hirschbiegel, DVD
Varebeskrivelse
Der Untergang, instruktør Oliver Hirschbiegel, DVD, drama, /Biografisk/Historisk/Helaftensfilm fra 2004. Spilletid: 2 timer og 30 minutter. Med ekstra materiale.
Med bl.a. Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Juliane Köhler, Thomas Kretschmann, Ulrich Noethen og Ulrich Matthes.
Beskrivelse:
'Der Untergang' skildrer de sidste uger i Adolf Hitlers (Bruns Ganz) liv, oplevet fra stenografen Traudl Junges (Alexandra Maria Lara) synsvinkel.
Tyskland er i opløsning og et nederlag til Det Tredje Rige synes uundgåeligt. Hitler har sammen med sine nærmeste, deriblandt hans kone Eva Braun (Juliane Köhler) og familien Goebbles (Ulirich Matthes og Corinna Harfouch), forskanset sig i Førerbunkeren i det centrale Berlin, hvor de afventer deres skæbne.
De allierede nærmer sig hastigt Berlins porte, og Hitlers skiftende sindstilstande bliver værre og værre i takt med krigens udvikling.
Der tegner sig hurtigt et billede af en desillusioneret Hitler med en ekstrem angst for konspirationer og et voldsomt had mod jøder, men der vises også en hidtil ukendt Hitler med mere humane sider.
Med danske undertekster.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 13.2.2025 kl. 15:21 ・ Annonce-ID: 2771536