Billedgalleri
Steve Jobs - en biografi om manden bag Apple, Walter Isaacson
Varebeskrivelse
Indbundet med smudsomslag. Gyldendal, 1. udgave, 3. oplag 2011. 672 sider.
Bogen er den første biografi, hvor forfatteren har haft direkte mulighed for interview med Steve Jobs, hvilket har betydet at Isaacson gennem 3 år har indsamlet interviews med en af de største innovative tænkere i vores tid. Bogen giver dig et unikt indblik i den fantastiske verden Jobs har skabt omkring konceptet Apple, den fortæller dig hvorfor mange mener at Apple og Steve Jobs er jo afhængige faktorer af hinanden.
Fordi Isaacson har haft den unikke mulighed for at interviewe Steve Jobs gennem den forholdsvis korte, men meget begivenhedsrige periode for Steve Jobs, både privat, men også som professionel virksomhedsleder. Bogen runder alle hjørner fra fyring af sit eget firma, over at vende fiasko til succes, til kampen mod kræft.
Bogen er baseret ikke blot på et utal af interviews med Jobs, men også fra hans nærmeste familie, der fortæller historien, om hvordan det er at leve sammen med en kontrolfreak, som Jobs i virkeligheden var i sit professionelle virke, men også en fortælling om hvilken privat personlighed han var.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 23.2.2025 kl. 16:47 ・ Annonce-ID: 2761043