Billedgalleri
To skønne yorkshire terrier/chihuahua-hanhvalpe søger deres nye hjem
Til salg
15.000 kr.
Varebeskrivelse
Alder: 5 uger
Vi har to dejlige små chorkie drenge, som søger deres kommende familier. De er klar til at flytte hjemmefra omkring den 1. december, hvor de er 10 uger gamle.
For os er det utrolig vigtigt, at de finder de helt rigtige hjem, hvor de bliver elsket og værdsat. Derfor lægger vi stor vægt på, at kemien og forventningerne passer sammen, og vi vil meget gerne høre lidt om jer og det hjem, I kan tilbyde.
Vi ønsker ikke bare at finde et hjem til vores hvalpe – vi ønsker at finde det helt rigtige hjem til hver af dem.
Lidt om deres forældre 🐾
Deres far er en Yorkshire Terrier ca. 4kg med stamtavle fra Noble York, og deres mor er vores langhåret Chihuahua ca. 3kg, hvor begge hendes forældre ligeledes har stamtavle.
Begge forældre er sunde og raske. Mor har en omfattende genetisk test bag sig fra Laboklin, samt et grundigt sundhedstjek hos dyrlægen. Far er testet for de mest almindelige genetiske sygdomme hos yorkshire terrier og sundhedstjekket hos dyrlægen.
Hvalpene
Blå, ham vi kalder Egsi: han er rolig og stille men samtidig meget venlig og modig
Gul, ham vi kalder Neville: han er modig, sjov, venlig og så er han en af dem der skal undesøge alt.
Hvalpene bliver vaccinerede, sundhedstjekkede og chippede. De får lavet en individuel gentest, som I får med. Det følger også en pakke med med ting til den første tid lidt foder mm.
Arbejdet med hvalpene:
Vi har lagt et stort arbejde i hvalpene, fra da de var 3 dage gamle har vi vænnet dem til at blive håndteret. Vi har brugt early neurological stimulation som et redskab i dette - det skulle efter sigende give mere robuste voksne hunde.
Vi har øvet negleklip, håndtering af poter, tandtjek, at ligge på ryggen, børstning med en blød børste, tandbørstning og at blive løftet og holdt. De er blevet introduceret til forskellige underlag og til tørring af krop og poter med håndklæde. De er introduceret til almindelige hverdags lyde som døre der åbner, folk der kommer og går, trafik, når det banker/ringer på, støvsuger, hårtørrer og lidt byggelyde. De er desuden blev introduceret til fyrværkeri og hestelyde via video.
Inden de bliver hentet bliver de blevet socialiseret med små og store hunde og forskellige mennesker - dog vil det være op til deres nye familier at fortsætte socialiseringen.
Lyder en af vores små drenge som det helt rigtige match for jer, er I meget velkomne til at skrive og fortælle lidt om jer selv og jeres ønsker til en kommende firbenet familiemedlem. ❤️
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 2.11.2026 kl. 22:34 ・ Annonce-ID: 26401340