Billedgalleri
Frits Hansen / Jo Hammerborg Orient P3 loftslampe / pendel.
Til salg
Fragt fra 59 kr. + Tryg betaling 131 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Mærke: Fritz Hansen
Designer: Jo Hammerborg
Fritz Hansen ORIENT P3 Pendel lampe, designet af Jo Hammerborg i 1963. De elegante Orient pendler er formfuldendt lampedesign med godt lysudbytte i de ypperste kvalitetsmaterialer. Denne pendel blev skabt af Jo Hammerborg i 1963 og relanceret af Lightyears i 2013 - i tæt samarbejde Hammerborg familien. Lampen har smalle, vertikale slidser i toppen af den skærmen, som tillader lyset at slippe ud. Armaturet skjuler elegant lavenergilyskilden og sikrer et behageligt blødt lys uden blænding. Aluminium skærm med mat hvid lakering og top af rosentræ.
Højde 60 cm incl træ-toppen. Diameter 50 cm - den store udgave, P3.
Sælges for bekendte pga sammenflytning og dermed overskud af diverse. Den har en smule brugsspor, hvis man har de helt stærke briller på - se nærbillederne - og er derfor så billig her. Normalpris 6.399 kr. Ellers ren, fin og helt i orden.
Ses og afhentes her i Egå ved Århus - eller kan sendes.
Prisen er nu sat ned til 2.475 kr.
Og se også alle mine andre spændende annoncer.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 3.11.2026 kl. 05:48 ・ Annonce-ID: 26350578

