MarkedspladsenUnderholdning og hobbyMusikinstrumenterGuitarer
Billedgalleri
(1/1)
Egmond - Archtop - Vintage White - - Akustisk guitar - Holland - 1960 (Ingen min
Til salg1.860 kr.
Gå til varen
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
En vintage jazzguitar fra Egmond
- Justerbar halsstift
- Truss rod (stivningsstang)
Egmond, et hollandsk vintagemærke for guitarer fra Best/Eindhoven, var meget succesfuldt i 1960'erne og voksede til Europas største guitarfabrik.
Denne Egmond-jazzguitar blev bygget i begyndelsen af 1960'erne, et smukt stykke guitarhistorie fra Holland. Naturligvis med de sædvanlige tegn på alder.
Den bliver pakket forsigtigt og afsendt hurtigt.
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online auktionsplatform, der blev grundlagt i 2008. Vi er kendt for at specialisere os i auktioner af sjældne og usædvanlige varer. Hos Catawiki har vi et specialiseret team af eksperter, der vurderer og verificerer genstande, inden de bliver sat til auktion, for at sikre ægthed og kvalitet.
Vis fuld beskrivelseBemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.