MarkedspladsenUnderholdning og hobbySamlerobjekterAndre samlerobjekter
Billedgalleri
(1/1)
Muiden (Muyden) - Bataafsche Republiek 5 Manuscripten - 1796
Til salg1.121 kr.
Gå til varen
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Fem manuskripter fra byen Muijden (Muiden) fra Batávisk Republik-tid. Manuskripterne befinder sig i en pæn og samlervenlig stand, med sædvanlige tegn på alder (billederne udgør en del af beskrivelsen).
Det drejer sig om disse 5 eksemplarer, i fotoernes rækkefølge:
1 - 1798 Manuskript fra byen Muijden (Muiden), forsynet med et Clein-sekelskilt (tørstempel eller reliefstempel) af 24S, fra Batávisk Republik-tiden. Det store manuskript fra 1798 måler cirka 32 x 39 cm og er i en pæn og samlervenlig stand, med sædvanlige tegn på alder (billederne udgør en del af beskrivelsen). Det drejer sig om et købsbrev, udstedt i Muijden (Muiden) den 20. juli 1798, i det fjerde år af Batavisk Frihed. Solgt af A. Woutman, nu i navnet på Jan Jacobus Klaasen, Rijnschipper, ‘Transport af et Husstykke og Skur og Ejendom beliggende inden for denne
Vis fuld beskrivelseBemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.