Billedgalleri
(1/3)
Paradiset af Liza Marklund (Bog)
Til salg58 kr.
Fragt tilbydes — spørg sælger om pris
Stand: Brugt - men i god stand
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Forfatter: Liza Marklund
Sprog: Dansk
Antal sider: 322
Udgivelsesår: 2008
Titel: Paradiset
Genre: krimi
Forlag: Forum
Sammendrag: Smuglercigaretter for 50 millioner kroner forsvinder fra Stockholms Frihavn, og to mænd findes myrdet ved kajen. Samtidig søger en ung kvinde tilflugt på stiftelsen Paradiset, der hjælper voldsramte kvinder, men som snart viser sig at være viklet ind i grov kriminalitet. Kriminalreporteren Annika Bengtzon begynder at grave i sagen og ser en mulighed for et stort scoop, men afsløringerne truer både hendes karriere og privatliv. Efterhånden som sporene peger mod mægtige interesser, må Annika vælge mellem sandheden og sin egen og andres sikkerhed. "Paradiset" blander spændingsfyldt efterforskning med portrættet af en moderne, presset journalist i Stockholm-miljøet.
Type: Hardcover
Svensk krimiroman af Liza Marklund om kriminalreporteren Annika Bengtzon. Handlingen centrerer sig om stiftelsen Paradiset, som på overfladen hjælper voldsramte kvinder, men som viser sig at være forbundet med organiseret kriminalitet. En enorm sending smuglercigaretter forsvinder fra Stockholms Frihavn, og to mænd bliver myrdet på kajen. En ung kvinde flygter for livet og søger ly hos Paradiset, mens flere personer bliver tortureret og dræbt. For Annika Bengtzon ligner historien om Paradiset en genvej til journalistisk gennembrud, men den trækker hende også dybt ind i et privatlivsmæssigt og moralsk mørke, hvor hun tvinges til at træffe svære valg mellem karriere, familie og personlig sikkerhed. Bogen er en del af Annika Bengtzon-serien og kombinerer klassisk nordic noir med samfundskritik og fokus på vold mod kvinder og mediernes rolle.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Yderligere tjenester
Garanti for fejl og mangler
Fragt og levering
Kortbetaling
MobilePay
Køb gennem vores webshop
orderly.shop - gode brugte bøger, børnetøj og boligtilbehør
Industrivej 10, C/O Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 29.10.2026 kl. 07:59 ・ Annonce-ID: 26257863