Billedgalleri
Piet Hein Superellipse spisebord med udtræk Fritz Hansen, 1990.
Til salg
4.500 kr.
Varebeskrivelse
Smukt Piet Hein Superellipse-udtræksbord fra Fritz Hansen, produceret i 1990. Bordet fremstår pænt og velholdt med en let patina, der tilfører det karakter og en varm, indbydende fremtoning.
Bordet forener ikonisk dansk design med gennemtænkt funktionalitet og er ideelt til både hverdagens måltider og de store middage. I sin kompakte form måler bordet 150 × 100 cm og giver en rummelig spiseplads uden at virke tungt i rummet. Når familie og gæster samles, kan bordet forlænges til hele 270 cm.
Der medfølger to ekstra tillægsplader "Dim. 100 x 35". Pladerne er ikke originale, men er håndværksmæssigt fremstillet af en velanset snedker.
Et designikon med en fascinerende historie
Superellipseformen udspringer af Piet Heins matematiske arbejde og blev oprindeligt udviklet som en løsning på en trafikal udfordring ved Sergels Torg i Stockholm. Den karakteristiske geometri blev siden omsat til møbeldesign i samarbejde med den svenske designer og arkitekt Bruno Mathsson. Fritz Hansen satte bordserien i produktion i 1968.
Et tidløst og alsidigt spisebord, hvor ikonisk design, kvalitet og funktionalitet går hånd i hånd og hvor den lette patina blot understreger bordets historie og charme.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 28.10.2026 kl. 09:13 ・ Annonce-ID: 26227967