Billedgalleri
(1/3)
Kamæleonen af Jane Aamund (Bog)
Til salg58 kr.
Fragt tilbydes — spørg sælger om pris
Stand: Brugt - men i god stand
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Titel: Kamæleonen
Forfatter: Jane Aamund
Genre: roman_samtid
Forlag: Bogklubben
Sammendrag: Roman om Louise, der lever sit liv som en kamæleon og tilpasser sig de mænd, hun forelsker sig i. Hun skifter personlighed og livsform efter partneren: mondæn societyskønhed, hyggelig kvinde på landet, kunstner, karrierekvinde og elskerinde. Hver rolle holder kun en tid, før hun søger en ny illusion og et nyt forhold. Da hun møder en mand, der ikke fascineres af hendes skiftende ydre og roller, udfordres hun til at finde en mere ægte identitet. Fortællingen kredser om jagten på kærlighed, om kvinders roller, selvbedrag og ønsket om at blive set for den man er, snarere end for den rolle man spiller.
Type: Hardcover
Hardback-udgave af Jane Aamunds roman "Kamæleonen" udgivet af Bogklubben. Forsiden viser et nærbillede af en kvindes ansigt i varme rødlige og violette farver. Bogen fortæller om Louise, en kvinde der skifter personlighed efter de mænd, hun møder. Hun kan være kølig societyskønhed, hyggemormor på landet, kreativ kunstner, forretningsmandens superkvinde og den perfekte elskerinde. Hver gang tilpasser hun sig og lever en ny illusion, indtil hun igen må skifte liv. En dag møder Louise dog en mand, som ikke lader sig imponere af hendes farveskift, og hun begynder sit livs kamp for at erobre kærligheden på mere ægte vilkår. Romanen tematiserer identitet, kærlighed, kvindeliv og de roller, man spiller i nære relationer og parforhold.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Yderligere tjenester
Garanti for fejl og mangler
Fragt og levering
Kortbetaling
MobilePay
Køb gennem vores webshop
orderly.shop - gode brugte bøger, børnetøj og boligtilbehør
Industrivej 10, C/O Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 26.10.2026 kl. 15:57 ・ Annonce-ID: 26196181

