Billedgalleri
Ledelse gennem paradokset
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 14 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Hæftet udgave fra 2012 af Lotte S Lüscher i super stand, som ny bog.
Om Bogen:
Ledelse gennem paradokset viser gennem cases og praktiske øvelser, hvordan lederen kan bevare handlekraften i en hverdag fyldt med paradokser, kompleksitet, modsætningsfyldte krav og ambivalens. Paradokser er … paradoksale: Umulige at komme ud af og umulige at være i. I Ledelse gennem paradokset guides lederen til at forholde sig til sine paradoksale roller og opgaver – og skabe handlekraft midt i paradokset. At håndtere kompleksitet står som en central ledelsesopgave. I Ledelse gennem paradokset ses kompleksitet som et grundvilkår, frem for som noget der blot skal reduceres og eksekveres. For selvom kompleksiteten og forvirringen kan reduceres midlertidigt gennem regler, procedurer og stabile arbejdsgange, så skabes der samtidig et behov for fleksibilitet, nytænkning, kreativitet og udforskende adfærd i organisationen.
Dette er de paradoksale og grundlæggende vilkår, som ledelse i dag må rumme. I denne bog præsenteres et ledelsesbegreb, der rummer begge poler. Bogen henvender sig primært til ledere, som søger en dybere forståelse af, hvad det er for en disciplin, de udøver, men vil kunne give inspiration til alle, der interesserer sig for ledelsesområdet.
Hensigten er at give læseren et grundlag for at reflektere over egen ledelsespraksis med særligt fokus på organisatorisk kompleksitet, dobbelttydigheder og paradokser.
Bogen indgår i ERHVERVSPSYKOLOGISERIEN, der handler om psykologien i vores arbejdsliv. Bøgerne i serien giver indblik i de psykologiske aspekter af vores hverdag på jobbet og kommer med konkrete råd til, hvordan vi kan forbedre vores arbejdsliv – i såvel privat som offentligt regi.
Bogen kan sendes til købers nærmeste GLS pakkeshop mod betaling
standard fragt for 1-3 normal bøger er 42,-
Gratis fragt ved køb af alm. bøger over 250,-
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 24.10.2026 kl. 00:45 ・ Annonce-ID: 26106618




