Billedgalleri
Dominio del Aguila “Højtflyvende Vin” Gran Reserva 2018
Til salg
1.350 kr.
Varebeskrivelse
Dominio del Aguila Højtflyvende Vin Gran Reserva 2018
Eksklusiv special-cuvee fra Ribera del Dueros ny kultproducent..!
Højtflyvende Vin er den mest unikke vin fra Dominio del Águila og Jorge Monzón, der har årelang erfaring som vinmager hos Vega Sicilia og Domaine de la Romanée Conti.
Druerne håndhøstes på monopolmarken, Viña Pozo Morado, der måler godt 0,5 hektar og ligger klos op ad 100 points-parcellen ”Penas Aladas”.
Kun 100 år gamle, modstandsdygtige vinstokke kan modstå de barske vejrbetingelser i et af de højeste punkter i Ribera del Duero.
Dominio del Aguila forklarer os, at ”Pozo Morado”-marken har så koldt et mikroklima, at den nogle år fryser til is hen over vinteren og derfor ikke kan levere druer. Det er altså kun i særligt udvalgte årgange, at Jorge laver denne specialfremstilling.
Drueudbyttet er så lille, at der kun kan produceres omkring 1 fad pr. årgang!
Vinen kan kun købes i Danmark og end ikke Robert Parker får en smagsprøve af vinen… Til gengæld var den danske anmelder, Houlberg, tæt på at give 100 point til debutårgangen 2016.
Pris pr flaske
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 22.10.2026 kl. 21:52 ・ Annonce-ID: 26079799

