Billedgalleri
(1/3)
Perlmanns fortielser : roman af Pascal Mercier (Bog)
Til salg76 kr.
Stand: Brugt - men i god stand
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Forfatter: Pascal Mercier
Sprog: Dansk
Antal sider: 512
Forlag: Gyldendals Bogklubber
Udgivelsesår: 2009
Titel: Perlmanns fortielser : roman
Udgave: 1. udgave
Genre: roman_samtid,thriller_spaending
Sammendrag: Perlmanns fortielser handler om sprogforskeren Philipp Perlmann, der deltager i en international lingvistik-konference ved den italienske riviera nær Genova. Plaget af tvivl, udmattelse og akademisk præstationspres kan Perlmann ikke få skrevet den tekst, han skal præsentere for kollegerne. I stedet begynder han at arbejde med en anden forskers manuskript og vikles ind i en spiral af løgne, selvbedrag og fortielser. Jo tættere han kommer på afsløringen, desto mere desperat bliver han, og en tanke om et perfekt mord tager form som den eneste vej ud. Romanen er en psykologisk kriminal- og spændingsroman om videnskab, ambition, erindring og identitet med fokus på den intellektuelle elites miljø og de menneskelige omkostninger ved akademisk succes.
Type: Paperback
Roman af Pascal Mercier udgivet af Gyldendals Bogklubber. Bogen følger den respekterede og berømte sprogforsker Philipp Perlmann, som mødes med en gruppe kolleger på et hotel ved den italienske kyst nær Genova til en international konference for lingvister. Perlmann er ramt af en dyb krise og føler sig ude af stand til at leve op til andres forventninger og til det stadigt voksende pres i den akademiske verden. Dage før konferencen skal han fremlægge en tekst, han endnu ikke har skrevet, og panikken vokser. I sin desperation finder han en udvej, en nødløsning, som gradvist udvikler sig til en plan om det perfekte mord. Romanen bevæger sig mellem psykologisk krimi, eksistentielt drama og intellektuel spændingsroman og undersøger temaer som erindring, identitet, skyld og selvbedrag.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
orderly.shop
Industrivej 10, C/O Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 21.10.2026 kl. 01:54 ・ Annonce-ID: 26027174