Billedgalleri
(1/3)
Spor af Louise Erdrich (Bog)
Til salg34 kr.
Stand: Brugt - men i god stand
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Titel: Spor
Forfatter: Louise Erdrich
Genre: roman_historisk
Forlag: Gyldendals Bogklubber
Udgivelsesår: 1989
Sammendrag: Historisk roman om North Dakota chippewa-indianere fra 1912 til 1924 med fokus på kvinden Fleur, en stærk og egenrådig indianerkvinde i et reservat, hvor sult, sygdom, regeringsindgreb og religiøst pres truer stammens livsform. Historien fortælles skiftevis af den gamle fortæller Nanapush og den unge Pauline, som både er præget af indiansk baggrund og hvid kultur. Romanen kredser om kulturmøde, kolonisering, tro, identitet, kvindeliv og fællesskab i et nordamerikansk reservat i begyndelsen af det 20. århundrede.
Type: Paperback
Romanen "Spor" af Louise Erdrich foregår blandt North Dakota chippewa-indianere og strækker sig fra vinteren 1912 til foråret 1924, en vanskelig periode præget af hungersnød, sygdom, epidemier og de føderale myndigheders traktater, der fratager stammen jord og dermed grundlaget for deres kultur. I centrum står den indianske kvinde Fleur, en stærk, egenrådig og gådefuld skikkelse, som må finde sine egne veje, mens traditionel chippewa-tro og kristen mission presser sig på. Hendes historie fortælles skiftevis af to fortællere: den gamle, vise Nanapush og den unge kvinde Pauline, der er halvt indianer, halvt hvid, og som bliver en slags modpol til Fleur. Romanen skildrer liv i reservatet, mødet mellem indiansk kultur og vestlig civilisation, religiøse konflikter, identitet og tilhørsforhold. Bogen er en del af Erdrichs romanserie om North Dakota-chippewaerne, hvor også "Elskovsmidlet" og "Himmelflugt" indgår.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
orderly.shop
Industrivej 10, C/O Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 21.10.2026 kl. 01:40 ・ Annonce-ID: 26027079