Billedgalleri
(1/4)
Hjemad af Laurids Bruun (Bog)
Til salg40 kr.
Stand: Brugt - men i god stand
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Titel: Hjemad
Forfatter: Laurids Bruun
Udgave: 1. udgave
Genre: roman_samtid
Forlag: Gyldendalske Boghandel Nordisk Forlag
Udgivelsesår: 1908
Sammendrag: "Hjemad – en historie" er en dansk roman af Laurids Bruun fra begyndelsen af 1900‑tallet. Fortællingen skildrer en hovedpersons rejse hjem – både konkret og i overført betydning – og beskriver menneskelige relationer, identitet og tilknytning til hjem og hjemland i en dansk kontekst. Som samtidshistorie tegner den et billede af datidens danske samfund, miljøer og sociale normer, og følger personernes indre udvikling gennem konflikter, savn og længsel efter tilhørsforhold. Sproget og formen afspejler klassisk dansk prosalitteratur fra perioden omkring 1900, hvor realisme og psykologiske iagttagelser spiller en væsentlig rolle.
Type: Hardcover
Ældre indbundet udgave af romanen "Hjemad – en historie" af den danske forfatter Laurids Bruun, udgivet på Gyldendalske Boghandel, Nordisk Forlag i 1908 (MDCCCCVIII). Bogen er indbundet i halvskind med slidte, marmorerede kartonomslag og læderryg med gulddrukket rygtekst. Eksemplaret bærer stempel fra et bibliotek eller en institution på titelbladet. Layout og typografi er klassisk for starten af 1900‑tallet. Indholdsmæssigt er der tale om en dansk skønlitterær fortælling/roman i historisk samtid, hvor titlen antyder en hjemrejse eller en bevægelse tilbage mod hjemmet, sandsynligvis med fokus på personlig udvikling og relationer. Siderne fremstår gulnede og med enkelte pletter, som det ofte ses på bøger fra perioden.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
orderly.shop
Industrivej 10, C/O Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 20.10.2026 kl. 23:49 ・ Annonce-ID: 26025941