Billedgalleri
(1/3)
Gyldne kæder af Kelvin Lindemann (Bog)
Til salg40 kr.
Stand: Brugt - men i god stand
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Titel: Gyldne kæder
Forfatter: Kelvin Lindemann
Udgave: 1. udgave
Genre: roman_historisk
Forlag: Hasselbalch
Udgivelsesår: 1950
Sammendrag: Romanen "Gyldne kæder" foregår i 1700-tallets København med centrum i et stort købmændshus på Gammeltorv. Husets overhoved og hans familie arbejder på at opbygge et betydningsfuldt handelshus, mens de handler med tropevarer og berøringsflader til de danske kolonier. Da de store stats-kompagnier bryder sammen, får handelsmænd som familien nye muligheder, men også større ansvar. I kolonien oplever de slaveriets brutalitet, og en ung handels- og finansminister forsøger at skabe politisk vilje til afskaffelse af slaveriet. Bogen giver både et spændende handlingsforløb og et kritisk billede af tidens moral, handelspolitik og forholdene i de danske kolonier, samt portrætter af historiske personer i overgangen fra enevælde til moderne tid.
Type: Hardcover
Historisk roman af Kelvin Lindemann om købmænd, kolonihandel og slaveri i 1700-tallets København og de danske kolonier. Handlingen tager udgangspunkt i et købmændshus på Gammeltorv og følger familien Thomasine Isert og kredsen omkring dem, mens de forsøger at gøre deres købmandsforretning til et stort handelshus med forbindelser over hele verden. Bogen skildrer datidens handelsmonopoler, Dansk Vestindien, trekantshandel, slavehandel og de politiske og moralske konflikter i forbindelse med afskaffelsen af slaveriet. Samtidig giver den portrætter af tidens købmænd, digtere og politikere og en stemningsfuld skildring af 1700-tallets og 1800-tallets begyndende moderne København som knudepunkt for Nordeuropas handel.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
orderly.shop
Industrivej 10, C/O Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 20.10.2026 kl. 23:09 ・ Annonce-ID: 26025405