Billedgalleri
Klassisk Luxman & Jamo Hifi-anlæg – Totalrenoveret og i "Mint" stand
Til salg
3.500 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Type: Stereopakker
Sælges som et komplet, fuldstændig funktionsdygtigt og plug-and-play anlæg, der leverer en utrolig flot, varm og detaljeret stereolyd.
Sættet består af en totalrenoveret Luxman L-215 receiver fra Japan og de store Jamo S 606 gulvhøjttalere i højglans sort. Alt er kosmetisk og mekanisk i særdeles flot stand.
• Luxman L-215 Receiver (1983-1985): Forstærkeren er totalrenoveret, hvilket betyder, at den er blevet professionelt adskilt, renset for støv, målt efter og har fået udskiftet slidte komponenter. Alle potentiometre og omskiftere er renset, så alt fungerer fejlfrit uden skratten eller støj. Konstrueret med Luxmans anerkendte "Duo-Beta" kredsløb, som sikrer ekstrem lav forvrængning. Fronten i børstet aluminium og alle knapper er fejlfrie. Modellen har den klassiske, varme gule belysning omkring volumenknappen samt funktionstasterne.
• Jamo S 606 Gulvhøjttalere: Kraftige 3-vejs højttalere i højglans sort med indbygget 8-tommer basenhed på siden. De leverer et solidt og stramt bas-punch. Højttalerne står utroligt flot, på nær et enkelt minimalt og ubetydeligt kosmetisk mærke på siden af det ene kabinet.
• Tilslutninger på forstærkeren: Indgange til Phono (pladespiller), Aux/CD (til streaming-enhed, CD-afspiller eller telefon) samt Tape 1 og Tape 2. Der kan tilsluttes to uafhængige sæt højttalere (Speakers A/B).
Et utrolig velspillende, strømstærkt og dekorativt anlæg til den kvalitetsbevidste hifi-entusiast. Står klar til demonstration.
Priser:
• Samlet sætpris: 3.500 kr.
• Ved løssalg: Luxman L-215 alene (totalrenoveret): 1.800 kr. / Jamo S 606 tårne alene: 1.800 kr.
Kan afhentes efter aftale. Sendes ikke på grund af højttalernes størrelse og vægt.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 21.10.2026 kl. 13:18 ・ Annonce-ID: 26017078

