Billedgalleri
6 stk. Schiønning & Elgaard teakstole
Til salg
5.800 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Et fantastisk flot og samlet sæt af 6 originale spisebordsstole i massiv teaktræ, designet af Schiønning & Elgaard i 1960’erne (fremstillet på Randers Møbelfabrik).
Her får du indbegrebet af dansk mid-century modern design med det ikoniske, organiske formsprog, svungne ryglæn og det populære "svævende" sæde.
Stand
• Stel:
Alle 6 stole er i rigtig flot stand med minimal brugsslitage. Træet har en utrolig smuk og varm glød.
• Stabilitet:
Stolene er fuldstændig stabile og faste i alle led (de er overhovedet IKKE løse eller vaklevorne, som gamle stole ellers ofte kan være).
• Sæder:
Polstret med det originale sorte vinyl/skai. 5 af stolene står knivskarpt. 1 stol har en lille, kosmetisk revne i betrækket på ca. 1,5 cm (se billede). Sæderne er monteret med skruer nedefra, så de er utrolig nemme at afmontere, hvis man i fremtiden ønsker at ombetrække dem med nyt læder eller uld.
Et perfekt sæt til dig, der søger originale, danske designstole, som er klar til at blive sat direkte omkring spisebordet.
Specifikationer:
• Design: Schiønning & Elgaard
• Periode: 1960'erne
• Materiale: Teaktræ og sort vinyl
• Antal: 6 stk. (sælges kun samlet)
Sendes ikke og er åben for realistisk bud.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 16.10.2026 kl. 13:20 ・ Annonce-ID: 25867790