
Billedgalleri
Gert Smistrup: ... men Lillefant havde et hul i sin snabel (Hardback, 1998)
Til salg
Fragt fra 28,90 kr. + Tryg betaling 14 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Klassisk børnebog fra 1998 udgivet af Gyldendal. Bogen er skrevet af Gert Smistrup, rigt illustreret med omslag og tegninger af Johannes Bojesen og har typografisk tilrettelægning af Mogens Christensen.
Handlingen følger den lille elefant Lillefant, som bor langt ude i urskoven sammen med sin mor og far, hvor de har det rigtig rart. En dag vil Lillefants far lære ham at trompetere, som en rigtig elefant jo skal kunne. Men før Lillefant overhovedet når at lære det rigtigt, sker der noget forfærdeligt – og pludselig kan han kun sige én eneste lyd med sin snabel: „PSSSSSSS.“ Han har nemlig fået et hul i sin snabel! Historien er en hjertevarm, humoristisk og tidløs fortælling om at overvinde modgang, løse problemer og klare sig igennem urskovens udfordringer.
Bogen er udgivet som indbundet hardback uden smudsomslag og har ISBN 87-00-34652-7. Denne udgave er sat med Bembo hos Viborg Maskinsætteri og trykt hos Nørhaven A/S, Viborg i 1998. Eksemplaret fremstår i rigtig pæn og velholdt stand med fine, skarpe kanter og en flot intakt ryg.
(P003)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 15.10.2026 kl. 09:47 ・ Annonce-ID: 25835621
