Billedgalleri
(1/6)
Rolex Datejust G/S 116233 - Diamant skive
Til salg72.000 kr.
Stand: Brugt - men i god stand
Mærke: Rolex
Køn: Mand
Rolex Datejust 36 G/S – Ref. 116233
Rolex Datejust ref. 116233 blev oprindeligt solgt i maj 2014. Uret er udført i Rolesor – Rolex’ betegnelse for kombinationen af Oystersteel og 18 kt. gult guld. Med sin 36 mm urkasse repræsenterer modellen det ikoniske Datejust-design i en elegant og eksklusiv udførelse.
Uret har en hvid urskive med fabriksmonterede diamantindeks, som tilfører et raffineret udtryk, samtidig med at modellens klassiske karakter bevares. Den riflede lynette i 18 kt. gult guld og den velproportionerede Oyster-kasse understreger Datejust-modellens tidløse design.
Urkassen er udstyret med safirglas og datovisning ved kl. 3 med Cyclops-forstørrelse. Uret er monteret på den klassiske Jubilee-lænke i stål og guld, som kombinerer komfort med et elegant udtryk.
Indvendigt drives uret af Rolex Calibre 3135, et automatisk in-house-værk med quickset-dato, kendt for sin præcision og driftssikkerhed.
En elegant Datejust, der kombinerer klassisk Rolex-design med eksklusive materialer og diamantdetaljer.
Uret leveres med boks, papirer og certifikat.
Yderligere tjenester
Sidst redigeret: 14.10.2026 kl. 16:27 ・ Annonce-ID: 25821713