Billedgalleri
(1/6)
Rolex GMT-Master II "Sprite" 126720VTNR
Til salg120.000 kr.
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Mærke: Rolex
Køn: Mand
Ubrugt Rolex GMT-Master II “Sprite”, ref. 126720VTNR, oprindeligt solgt i februar 2026.
En markant og utraditionel udgave af Rolex GMT-Master II, introduceret i 2022 som den første moderne Rolex sportsmodel med optrækskrone og kronebeskyttere placeret på venstre side af kassen. Samtidig er datovisningen med Cyclops flyttet til kl. 9, hvilket giver modellen et helt særligt udtryk.
Uret måler 40 mm og er udført i Oystersteel med sort skive og den karakteristiske todelte sorte og grønne Cerachrom lynette. Den grønne GMT viser bruges sammen med 24 timers skalaen til aflæsning af en ekstra tidszone. Uret er monteret på den klassiske Oyster lænke med Easylink-funktion, som gør det muligt at forlænge lænken med ca. 5 mm uden brug af værktøj.
Indvendigt sidder det automatiske Rolex kaliber 3285 med Chronergy escapement, blå Parachrom spiralfjeder og ca. 70 timers gangreserve. Som Superlative Chronometer er værket reguleret til en præcision på −2/+2 sekunder pr. døgn.
Uret har været prøvet på håndleddet et par gange, men fremstår ellers i ubrugt stand.
Kommer med bokse, papirer, certifikat.
Yderligere tjenester
Sidst redigeret: 13.10.2026 kl. 16:27 ・ Annonce-ID: 25786509