Billedgalleri
Flot og velholdt TAG Heuer Formula 1 Chronograph herreur
Til salg
Fragt fra 28,90 kr. + Tryg betaling 257 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Mærke: TAG Heuer
Køn: Mand
Flot og velholdt TAG Heuer Formula 1 Chronograph herreur
Tag Heuer har med Formula 1 sat en ny standard for, hvordan flotte ure kan integreres med sportens verden. Formula 1 er ikke bare et ur af højeste klasse det er samtidigt også et fantastisk levende ur, der er utrolig fleksibelt. Derfor er det et af Tag Heuers meget populære ur-serier, da det blander elementer fra den klassiske schweiziske ur-produktion med den moderne verden. Formula 1 er et exceptionelt mesterstykke der kommer i mange versioner, så det skulle være muligt at finde et Formula 1, der passer til det enkelte behov.
Heuer blev grundlagt i 1860 af Edouard Heuer, men ændrede senere navn i 1985, da ur-firmaet blev opkøbt af Tag Group. Heuer startede ud som producent af kronograf ure til instrumentbræt i biler, men begav sig også over armbåndsure. Disse armbåndsure blev især populære hos racerkørere, både professionelle og amatører, da de ligeledes var udstyret med en meget pålidelig og funktionel kronograf funktion. I dag har Tag Heuer et meget stærkt brand, og har promoveret sig med kendte som Leonardo DiCaprio og Brad Pitt som frontfigurere for mærket.
Brand TAG Heuer
Reference Number CAZ1010. FT8024/WHR9332
Model TAG Heuer Formula 1
Bagkasse: Solid
Kassefarve: Sølv
Afdeling: Herre, dress-og sportsmodel
Kassefinish: Børstet stål
Bezeltype: Fast, Tachymeter
Kassestørrelse: 43 mm
Tykkelse: 12 mm
Afstand mellem horn 21,55 mm
Kassemateriale: Rustfrit stål
Bezelfarve: Sort
Urværk: Kvarts (batteridrevet)
Skivefarve: Sort
Indekser: Arabertal, Stokindekser
Display: Analog
Timeviserfarve: Sølv, Hvid
Talskive: 12
Underurskivefarve: Sort
Timeindikatorfarve: Sølv, Hvid
Remfarve: Sort Remmateriale: Gummi
Rem/Armbånd: To delt Rem
Funktioner Vandtæt, Datoindikator, Safirglas, Swiss Made, Kronograf
Vandtæthed 200 m (20 ATM)
Produktionsår 2019
Med original boks
Vejledende pris 16.300 kr. men set til 12.345 kr. hos Urværket.dk
Set til 2.100 $ hos Tagheuer.com USA, hvilket svarer til 13.500 kr.
Bemærk at der er lidt ridser på bagkassen.
Brugt meget lidt og kun i cirkulation med mine andre ure.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 15.10.2026 kl. 14:19 ・ Annonce-ID: 25749858