Billedgalleri
(1/3)
Ned gennem Europa : danske forfatteres rejseskildringer af Uffe Ellemann-Jensen
Til salg64 kr.
Fragt tilbydes — spørg sælger om pris
Stand: Brugt - men i god stand
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Sprog: Dansk
Antal sider: 361
Forlag: Forum
Udgivelsesår: 2001
Titel: Ned gennem Europa : danske forfatteres rejseskildringer
Forfatter: Uffe Ellemann-Jensen
Genre: rejser og kulturhistorie
Sammendrag: Bogen samler rejseberetninger og refleksioner fra danske forfattere gennem forskellige perioder. Teksterne beskriver møder med europæiske lande, kulturer og mennesker og sætter fokus på både historiske og kulturelle perspektiver på Europa set med danske øjne.
Type: Hardcover
Antologi med danske forfatteres rejsebeskrivelser og essays fra rejser i Europa. Bogen samler tekster fra kendte danske forfattere som H.C. Andersen, Herman Bang, Knud Sønderby, Tom Kristensen, Ludvig Holberg, Klaus Rifbjerg og Anders Bodelsen. Med forord af Uffe Ellemann-Jensen.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Yderligere tjenester
Garanti for fejl og mangler
Fragt og levering
Kortbetaling
MobilePay
Køb gennem vores webshop
orderly.shop - gode brugte bøger, børnetøj og boligtilbehør
Industrivej 10, C/O Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 29.10.2026 kl. 07:36 ・ Annonce-ID: 25631239