Billedgalleri
(1/3)
Fem prinser (Bog)
Til salg40 kr.
Stand: Brugt - men i god stand
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Titel: Fem prinser
Forfattere: Lennart Hellsing,Johannes Møllehave
Genre: boern_billedbog
Forlag: Sesam
Sammendrag: Humoristisk, rimende billedbog for børn om fem prinser, der fremstilles som fem fingre på en hånd. Teksten bygger på Lennart Hellsings klassiske børnerim, gendigtet til dansk af Johannes Møllehave. Versene følger blandt andet figuren Guldbrand, der som snedker og rejsende tager til steder som Damaskus, Istanbul og Kairo, hvor han forsøger sig med forskellige forretninger. Rimene er rytmiske og legende og lægger op til oplæsning, gentagelse og sproglege. Ib Spang Olsens tegninger er enkle, fantasifulde og let genkendelige for børn, med personificerede fingre, der fungerer som prinser. Bogen egner sig til højtlæsning for børnehavebørn og indskolingsbørn, der holder af sjove rim, remser og små, eventyrlige fortællinger.
Type: Hardcover
Billedbog på dansk baseret på Lennart Hellsings børnerim, her i dansk tekst ved Johannes Møllehave og med tegninger af Ib Spang Olsen. Historien kredser om fem prinser, visualiseret som fem fingre på en hånd, hver med krone og personlighed. Bogen leger med sprogrim, remser og rytme og har en fabulerende, humoristisk tone. Illustrationerne er karakteristiske, skitseprægede og fantasifulde, og understøtter højtlæsning og samtale med barnet om figurerne og deres oplevelser. Bagsideteksten refererer til klassiske remser som "Okker gokker gummiklokker", "Hokus pokus" og "Den lille frække Frederik" som forløbere for denne bog, og der gives eksempler på vers om figuren Guldbrand, der rejser ud i verden til byer som Damaskus, Istanbul og Kairo. Velegnet som højtlæsningsbog for mindre børn, der kan lide sjove, rytmiske vers og skæve eventyrfigurer.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
orderly.shop
Industrivej 10, C/O Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 8.10.2026 kl. 12:42 ・ Annonce-ID: 25628503


