Billedgalleri
(1/3)
Land i datid af Jesper Bugge Kold (Bog)
Til salg46 kr.
Stand: Brugt - men i god stand
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Titel: Land i datid
Forfatter: Jesper Bugge Kold
Genre: roman_samtid
Forlag: Gyldendals Bogklubber
Sammendrag: I "Land i datid" vender den unge danske kommunist Elisabeth hjem fra en partikole i DDR i 1975, gravid med østtyskeren Peter Körbers barn. Tredive år senere rejser sønnen Andreas til Berlin efter sin fars mord. Han flygter fra specialeskrivning og et kuldsejlet forhold, men ender i stedet midt i en udforskning af sin families skjulte historie. Sammen med kusinen Bea dykker han ned i fortiden med Stasi, overvågning, forræderi og politiske idealer i opløsning. Rejsen gennem det tidligere Østtyskland og nutidens Berlin bliver en jagt på sandheden om faderen, om Stasis rolle og om et land, der er forsvundet. Romanen tematiserer identitet, arv, skyld og den kollektive og private hukommelse om DDR-tiden.
Type: Hardcover
Romanen "Land i datid" af Jesper Bugge Kold er en dansk samtidshistorisk roman, der bevæger sig mellem Danmark og det tidligere DDR. I 1975 vender den unge kommunist Elisabeth hjem til Danmark fra en partikole i DDR, gravid med østtyskeren Peter Körbers barn. Tredive år senere rejser sønnen Andreas for første gang til Berlin. Han er flygtet fra sit universitets-speciale og et mislykket kærlighedsforhold, men først og fremmest fra sandheden om sin far, som er blevet myrdet. I Berlin møder Andreas sin tyske kusine Bea, der hjælper ham med at grave i en fortid præget af Stasi, hemmeligheder og politisk undertrykkelse. Rejsen udvikler sig til en jagt på identitet, familiehemmeligheder, forbrydelser og et land, der ikke længere eksisterer. Bogen skildrer livet i Østtyskland, kommunisme, overvågning og efterdønningerne af Den Kolde Krig set fra et personligt og familiedrevet perspektiv.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
orderly.shop
Industrivej 10, C/O Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 7.10.2026 kl. 17:31 ・ Annonce-ID: 25611239





