Billedgalleri
(1/3)
Pigen Der Legede Med Ilden af Larsson, Stieg (Bog)
Til salg58 kr.
Stand: Brugt - men i god stand
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Forfatter: Larsson, Stieg
Forlag: Modtryk
BeskrivelseLisbeth Salander vender tilbage til Sverige efter længere tids ophold i udlandet. Hun har skaffet sig en stor sum penge og er for første gang i sit liv økonomisk uafhængig. Men hun har hverken familie eller venner, og det går op for hende, at hun er helt alene.Samtidig har Mikael Blomkvist, ansvarshavende redaktør på Millennium, fået fingre i en varm nyhed. Journalisten Dag Svensson og hans kæreste, forskeren Mia Bergman, har fundet afslørende oplysninger om en omfattende sexhandel mellem Østeuropa og Sverige, og mange af dem, der er involveret i trafficking-historien, har betydningsfulde stillinger i samfundet.Hændelser i Lisbeth Salanders mørke fortid stikker hovedet frem, og da Dag og Mia bliver brutalt myrdet, rettes mistanken mod Lisbeth. Hun bestemmer sig til én gang for alle at gøre op med fortiden og straffe dem, der har fortjent det.Mikael Blomkvists og Lisbeth Salanders veje krydses endnu en gang.Pigen der legede med ilden er andet bind i Millenniumtrilogien om Lisbeth Salander og Mikael Blomkvist, et enestående nyt makkerpar i skandinavisk kriminallitteratur. Første bind, Mænd, der hader kvinder, blev en stor succes og fik i maj 2006 Glasnøglen for Nordens bedste kriminalroman.Omslag ved Henrik Koitzsch.
Titel: Pigen Der Legede Med Ilden
Udgave: 1. udgave
Genre: krimi
Udgivelsesår: 2006
Sammendrag: Lisbeth Salander vender tilbage til Sverige med en stor sum penge og økonomisk frihed, men uden netværk. Samtidig arbejder Dag Svensson og Mia Bergman på en afsløring af et netværk af sexhandel og trafficking mellem Østeuropa og Sverige, hvor højt placerede personer er involveret. Da de to findes myrdet, bliver Lisbeth hovedmistænkt, og hendes traumatiske fortid trækkes frem igen. På flugt fra både politi og bagmænd beslutter hun at tage et endeligt opgør med dem, der har ødelagt hendes liv. Mikael Blomkvist forsøger parallelt at afdække sandheden og forbinde mordene, trafficking-sagen og Lisbeths historie. Bogen fortsætter fortællingen fra "Mænd der hader kvinder" og udbygger Millennium-universet med fokus på korruption, overgreb og retfærdighed.
Type: Hardcover
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
orderly.shop
Industrivej 10, C/O Industrivej 10 3550 Slangerup
Sidst redigeret: 7.10.2026 kl. 17:27 ・ Annonce-ID: 25611098


